top of page
Search
  • drustvoargument

Z javno debato 10.6. in pohodom 11.6. se je zaključil projekt Zdrav duh v kulturnem telesu. Ob koncu projekta smo malo žalostni - in zelo zadovoljni z njegovim uspehom.


Na javni debati se je retorično spopadlo 6 debaterjev in razpravljalo o smislu radijskih kvot slovenske glasbe. Na vabilo se je odzvalo deset gostov, med njimi poslanci Dijaške organizacije Slovenije, predstavnik mestnega sveta občine dela debaterjev pa se je tik pred zdajci opravičil.


Javno debato opredeljujemo kot velik uspeh. Na koncu smo se zedinili, da je vprašanje zelo pomembno in da odločitev ni lahka, vseeno pa je večina udeležencev pritrdila strani, ki je zagovarjala kvote. Na koncu jih je najbolj prepričal argument o višanju prepoznavnosti slovenske glasbe - menili so, da sicer tudi žanri niso nepomembni, ampak da tako ali tako imamo radijske postaje, kjer se slišijo različni žanri, pri vseh pa je pomembno, da ima prostor tudi slovenska glasba.


Po debati smo skupaj odšli v bližnjo restavracijo, kjer se je zgodila zaključna pogostitev z izmenjavo premislekov, utrinkov in spominov. Naslednji dan smo se odpravili na pohod po (delu) PST, kar je predstavljalo zaključno dejanje projekta.


Zaključna misel, ki smo si jo delili vsi udeleženci je, da je bil projekt zelo zanimiv: veliko smo se naučili o kulturni politiki in pričeli razmišljati o odločitvah, za katere sploh nismo vedeli, da obstajajo, ali, da so pomembne.


Tekom projekta je pri aktivnostih tako ali drugače sodelovalo okoli 30 dijakov iz Gimnazije Bežigrad, Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik, Gimnazije Ledina in Gimnazije Ljutomer. Vsi se strinjamo, da bomo zdaj lahko bolj pozorno spremljali kulturno politiko v naših okoliših in obenem na pomembnost tovrstnih odločitev opozarjali vrstnike.


Z mislimi se torej poslavljamo, obenem pa že gledamo naprej, na potencialno nadaljevanje projekta, morda na podoben način, morda v novi preobleki!


Čau!!!

  • drustvoargument

Na 14. delavnici smo se ukvarjali s pripravo na javno debato. Izbrana tema je bilo vprašanje radijskih kvot za glasbo.


Z udeleženci smo se ločili na dve različni skupini in se pripravljali na debato. Ker smo že poznali osnovne ideje in argumente za obe strani, smo se osredotočali na empirične podatke, primere iz prakse, in podobno.



Stran, ki je zagovarjala kvote, se je osredotočila na podatke o ustvarjanju slovenske glasbe skozi čas: kaj je pomembno za zdravo glasbeno sceno in kaj malo manj. Pogovarjali smo se o razliki med platformami za promocijo domače glasbe (kot je recimo projekt "Klubski maraton" na Radiu Študent), na koncu pa pripravili naslednje tri argumente:


1) Radijske kvote višajo razpoznavnost slovenske glasbe in ji tako pomagajo preživeti;

2) Radijske kvote slovenskim poslušalcem širijo glasbena obzorja

3) Radijske kvote predstavljajo podporo razvoju uporabe slovenskega jezika v lirski obliki.



Stran, ki je bila proti kvotam, je tehtala svobodno izbiro radijev in konkurenčnost glasbe. Pripravili so naslednje tri argumente:


1) Vsak radio bi moral imeti pravico, da sam izbira glasbo po svojih kriterijih;

2) Če bi slovenska glasba morala tekmovati z drugimi glasbenimi zvrstmi, bi morala biti konkurenčnejša in bi se zato bolje razvijala;

3) Bolj kot raznolikost nacionalnega porekla glasbe je pomembna žanrska raznolikost - slovenski pop ni nič bogatejši od ameriškega.


Debaterji so se pripravljali tudi doma!

bottom of page